Nyheter

Gav klartecken till ny förskola

Uppdaterad 26 februari, 2021 07:59 · Publicerad 26 februari, 2021 07:15

Kommunfullmäktige gav klartecken till en ny förskola med sex avdelningar på Fräkenvägen i Värnamo.

Detaljplanen över den planerade förskolan. Illustration: Värnamo kommun

Värnamo kommun planerar för två nya förskolor i staden. Den ena förskolan är inplanerad i anslutning till Borgen-området och bostadsbebyggelsen vid Fräkenvägen i Värnamo. En ny detaljplan innehållande villatomter och ny förskola har tagits fram och mark- och terrasseringsarbeten har samordnats. I dag finns en byggklar tomt tilltänkt för förskolan, som går under arbetsnamnet ”Ekenhaga”.

Som vi tidigare berättat är kommunens tanke att samordna projektering, upphandling och byggnation tillsammans med den planerade förskolan vid Magnusgatan i stadsdelen Vråen i östra Värnamo.

Ett enigt kommunfullmäktige beslutade att anslå 5 miljoner kronor ur 2021 års investeringsbudget för att bygga förskolan Ekenhaga på Fräkenvägen.

Kommentarer

0

Dela dina tankar och bidra till en konstruktiv diskussion.

Håll en god ton. Skriv sakligt och respektfullt.

Skriv en kommentar

Din e-postadress publiceras inte.

Skriv sakligt och håll dig till ämnet.