Nyheter

Habiliteringspengar för dagersättning rekvirerades inte

Uppdaterad 16 januari, 2019 18:47 · Publicerad 16 januari, 2019 06:32

Värnamo kommun sökte och fick statsbidrag som inte nyttjades

Bild: Riksbanken

Förra året fick kommunerna möjlighet att söka ett särskilt statsbidrag för införande av eller höjd habiliteringsersättning. Att betala habiliteringsersättning till deltagare i verksamheten är inte reglerad i lag utan är ett sätt att stimulera den enskilde att delta i verksamheten. De som deltar gör det utifrån den kapacitet de har.

De kontrollerade hur statsbidraget kunde användas och gjorde tolkningen att det statsbidraget endast kunde användas för att införa eller höja dagbeloppet inom habiliteringsverksamheten.

Eftersom Värnamo kommun redan har infört dagersättning bedömde kommunen att de inte kunde använda pengarna utan avstod från att rekvirera statsbidraget.

Till skillnad från till exempel Vaggeryds kommun har Värnamo ett system med hel och halv dagersättning men de säger att de följer frågan för att få så likartade villkor som möjligt jämfört med sina grannkommuner.

Kommentarer

0

Dela dina tankar och bidra till en konstruktiv diskussion.

Håll en god ton. Skriv sakligt och respektfullt.

Skriv en kommentar

Din e-postadress publiceras inte.

Skriv sakligt och håll dig till ämnet.