Nyheter

Köpsuget efter villor minskar

Publicerad 10 november, 2025 06:38

Även minskat intresse för bostadsrätter

Köpsuget efter villor avtar i Värnamo kommun, visar ny mäklarstatistik. Bild: David Alin

Medelpriset på försäljningarna under de senaste tre månaderna visar på en nedgång med tre procent. Samtidigt noterades noterades en prisuppgång i Jönköpings län på två procent. Sammanlagt såldes 64 villor i Värnamo kommun mellan augusti och oktober till ett genomsnittligt pris på 2,6 miljoner kronor. I länet såldes 610 villor för i snitt 2,8 miljoner kronor.

Även bostadsrättspriserna i Värnamo kommun sjunker. Under det senaste kvartalet noteras en prisnedgång med två procent. I hela länet noterades en prisnedgång på en procent. Sammanlagt såldes 40 bostadsrätter i Värnamo kommun mellan augusti och oktober till ett genomsnittligt pris på 1,2 miljoner kronor. I hela Jönköpings län såldes 504 bostadsrätter för i snitt 1,8 miljoner kronor.

Mellan augusti och oktober såldes två fritidshus för ett snittpris på två miljoner kronor i Värnamo kommun. I hela Jönköpings län såldes 19 fritidshus för i snitt 1,7 miljoner kronor.

Skriv en kommentar

Genom att skicka kommentaren godkänner du vår GDPR-policy för kommentarer.