Prova på var det som gällde i dag på kulturskolan i Värnamo.
Hundratals barn och ungdomar, ofta i sällskap av sina föräldrar passade på att besöka kulturskolan för att prova på olika saker som skolan erbjuder.
Rektorn på skolan, Andreas Westberg var smått lyrisk när han berättade om evenemanget.
– Vi har haft mellan 600 och 700 besökare i dag, och då är klockan bara 12, berättade han.
Kulturskolan har ett brett utbud av aktiviteter som de erbjuder.
Besökarna fick bland annat prova på dans, att sjunga och hålla på med glaskonst.
Störst intresse bland bland besökarna var ändå att prova på olika musikinstrument.
I stort sett alla tänkbara musikinstrument fanns framställda, redo att testas.
Kulturskolans lärare bistod också med hjälp och instruerade barnen hur de skulle använda instrumenten på rätt sätt.
Diana Oskarsson, som vanligtvis kan titulera sig som kulturadministratör återfanns i dag bakom disken på en provisorisk godiskiosk.
– Sammanlagt är det 22 personer som arbetar här på kulturskolan, berättade hon.
Här följer ett bildsvep från dagen i den gamla före detta brandstationen.
14 bilderTryck på en bild för fullskärm
1/14Kulturskolans rektor, Andreas Westberg.2/14Mängder av blåsinstrument fanns tillgängliga att prova på.3/14Anton Ivarsson, nio år, tog i allt vad han kunde när han spelade.4/14Trummor var populärt.5/14Gitarrlärare och blivande elevev.6/14Elise Bunniam, är bara fem år men redan duktig på trummor.7/14Fiol, lättare sagt än gjort att spela.8/14Basfiolen.9/14Sara Törefors kommer från Nästa och visade prov på god sångröst när hon sjöng en sång som Adel skrivit.10/14Kristina Skoric spelade, flankerad av EmilieBjarnehäll och Rand Alsaied Ali. Alla tre är elever på kulturskolan.11/14Elpiano.12/14Många provade på elpianot.13/14Minsta flöjjten14/14Mira Mathesdotter visade upp glakonst, i form av glasfusion,
Kommentarer
0Dela dina tankar och bidra till en konstruktiv diskussion.