Nyheter

Få besökare på litteraturfestival

Uppdaterad 4 februari, 2018 19:07 · Publicerad 4 februari, 2018 15:40

I dag var det dags för Värnamo att ta över stafettpinnen och arrangera den tredje och sista dagen av årets Smålit.

19 bilderTryck på en bild för fullskärm
1/19
Mängder av författare och bokförlag fanns med på Gummifabriken i dag.
2/19
Författarna Johan Joelsson och Jonatan Jacobson har get ut boken Mikronationer.
3/19
Under sina besök hos de små mikronationerna har fröfattarna fått med sig en mäng spännande förmål, som ett pass från Elgaland - Vargand.
4/19
Tidvis var det helt tom på besökare.
5/19
Margareta Teke från Familjerådgivarna i Småland var glad, trots att hon inte haft så många besökare.
6/19
Författaren Ingmar Karlsson signerade sina böcker.
7/19
Boken De små folkens historia - minoriteter i Europa. Av Inmar Karlsson.
8/19
Kulturchefen Lars Alkner, närmast kameran i samtal med författaren Ingmar Karlsson.
9/19
Publiken i Livesalen
10/19
Författaren Elisabeth Wetslund.
11/19
Här författaren Veronica Almer.
12/19
Här några av dagens utställare.
13/19
Ellen Rus, Joke Guns Carina Petersson. En trio från Vetlanda som marknadsförde barnboksfestivalen SmåBus.
14/19
Sara Dalengren med sina böcker på mässan.
15/19
Sofie Poulsen skriver Fantasyböcker.
16/19
Ulrica Edvinsson visade upp sin fantasybok Drakens dotter.
17/19
Utbudet av böcker var stort och blandat.
18/19
Anna Melle skriver om kultur och integration.
19/19
Författaren Mikael Rosengren.

För de utställande författarna och bokförlaget blev den tredje dagen av Smålit en liten kulturchock. Efter det välbesökta evenemanget i går på Jönköpings stadsbibliotek, resulterade söndagens upplaga av  litteraturfestivalen betydligt färre besökare. Festivalen var förlagt till tre olika våningsplan.
– Jag undrar om besökarna verkligen vet om att vi finns här på plan två, sa Margareta Teke som representerade Familjerådgivarna i Småland.

En våning ner, i entréplan satt tre damer från Vetlanda: Ellen Rus, Joke Guns och Carina Petersson.
De var i Värnamo bland annat för att marknadsföra en stor barnboksfestival som kommer att hållas i Vetlanda och Vimmerby i september. Även de konstaterade att de var betydligt mycket mer folk i Jönköping under lördagen.
– Vi få väl hoppas att det dyker upp fler besökare i eftermiddag, sa Joke Guns.

I den nyligen öppnade Liberalen var det flera flera författare som hade framförande under dagen. Kulturchefen Lars Alkner som var den som invigde litteraturfestivalen i dag, hade bland annat ett offentligt samtal med författaren Ingmar Karlsson. Han är aktuell nu med en bok som heter De små folkens historia – minoriteter i Europa. Litteraturfestivalen kommer ju att pågå hela dagen. I kväll är det ett speciellt program där bland andra författarna Kristina Sandberg och Kim Leine kommer att medverka.

Kommentarer

3

Dela dina tankar och bidra till en konstruktiv diskussion.

Håll en god ton. Skriv sakligt och respektfullt.

Skriv en kommentar

Din e-postadress publiceras inte.

Skriv sakligt och håll dig till ämnet.

Sortera:
  1. Såg nyss Alkner – tidigare vn-chef som hyllar Hallpressen i TV: Är det verklige rätt av en kommunal tjänsteman att favorisera en tidningskoncern på det viset… Tycker ni på Värnamo.Nu ska skriva om det. Stor skandal tycker iaf jag