Nyheter

Nedflyttning ökar kommunens kostnader för Finnvedsvallen

Publicerad 27 maj, 2026 05:44

Teknik- och fritidsnämnden föreslår att Värnamo kommun kompenserar nämnden med 713 449 kronor för ökade kostnader kopplade till Finnvedsvallen under 2026.

Teknik- och fritidsnämnden föreslår att Värnamo kommun kompenserar nämnden med 713 449 kronor för ökade kostnader kopplade till Finnvedsvallen under 2026. Bild: David Alin

Bakgrunden är de förändrade ekonomiska förutsättningarna efter att IFK Värnamo flyttats ner från allsvenskan till superettan, vilket har förändrat fördelningen av hyreskostnaderna för arenan.

Förändringen innebär att teknik- och fritidsförvaltningen får ökade kostnader för driften av Finnvedsvallen nästa år. Därför vill nämnden nu att kommunen skjuter till medel för att täcka den ökade hyresbelastningen.

Ärendet går nu vidare till kommunstyrelsen och därefter till kommunfullmäktige för slutligt beslut.

2 svar på “Nedflyttning ökar kommunens kostnader för Finnvedsvallen”

  1. Är det så svårt att fatta vilket fantastiskt skyltfönster det är för en så liten kommun/ stad som Värnamo att ha ett lag i en av de högsta ligorna i Sverige?! Men den här kommunen och ledningen är ju ett skämt knappt värt att nämna.. Klart att det finns andra delar av samhället som också behöver medel. Men de intäkter en stad/näringsliv kan få in om man sköter saker rätt, är relativt stor. Men Värnamo skjuter ju sig själv i foten samtidigt som man inte fattar att man själv har bössan i handen.🙂

  2. Ska skattebetalarna behöva finansiera denna fotbollsklubb än mera?
    Enligt fotbollskanalen.se hade klubben en omsättning på 94,8 miljoner år 2025 med ett resultat på +8,9 miljoner vilket resulterade i ett eget kapital på 25 miljoner.
    Klubbchefen är nöjd med detta, står det att läsa.

Skriv en kommentar

Genom att skicka kommentaren godkänner du vår GDPR-policy för kommentarer.