Nyheter

Nu har coronastödet till idrotten fördelats

Publicerad 17 juni, 2020 10:32

I dagarna kom beskedet till de idrottsföreningar som har sökt pengar för att kompensera uteblivna intäkter

Det stöd som fördelats motsvarar drygt hälften av av vårens missade intäkter. Regeringen beviljade ett stödpaket på 500 miljoner kronor men enligt riksidrottsförbundet är behovet mer än det dubbla. Om det blir ytterligare stödpaket återstår att se men idrottsrörelsen är positiva till det som nu har fastställts.

– Det känns bra att vi kan hjälpa ryggraden i idrottsSverige, våra tusentals idrottsföreningar runt om i landet som vecka ut och vecka in skapar bra idrott för barn och ungdomar, säger Björn Eriksson, ordförande i Riksidrottsförbundet.

– Det har varit en grannlaga uppgift att på ett så rättvist sätt som möjlig fördela 500 miljoner kronor när behovet är 1,3 miljarder, fortsätter han.

Till föreningar i Vaggeryds kommun har det beviljats 428.000 kronor fördelat enligt följande:

Götaströms Golfklubb 154.000 kronor

Skillingaryds Idrottssällskap 133.000 kronor

Skillingaryds Frisksportklubb 41.000 kronor

Hooks Golfklubb 40.000 kronor

Waggeryds Idrottsklubb 30.000 kronor

Vaggeryds Skid o Orienteringsklubb 13.000 kronor

Bågskytteklubben Vaggeryd 9.000 kronor

Skillingaryds Motorklubb 8.000 kronor

Kommentarer

0

Dela dina tankar och bidra till en konstruktiv diskussion.

Håll en god ton. Skriv sakligt och respektfullt.

Skriv en kommentar

Din e-postadress publiceras inte.

Skriv sakligt och håll dig till ämnet.