Nyheter

Ny lag ska skärpa säkerheten i skolorna

Publicerad 3 juli, 2025 05:13

Enligt Arbetsmiljöverket har anmälningarna om hot och våld i skolmiljön ökat med drygt 150 procent mellan 2013 och 2023. Med en ny lag på plats från den 1 juli så hoppas man nu på att stävja detta.

Det handlar om både elever och personal som utsätts, vilket påverkar både studiero och arbetsmiljö menar lagstiftarna.

I den nya lagstiftningen ställs bland annat krav på att alla skolor ska ha en beredskapsplan och bedriva ett löpande säkerhetsarbete. Obehöriga personer ska inte längre kunna vistas på skolans område under pågående verksamhet, och rektorer blir skyldiga att polisanmäla brott som sker i samband med skolverksamheten.

Dessutom får skolorna rätt att genomsöka elevernas väskor och andra föremål – något som ska kunna göras utan att detta behöver förannonseras. Detta gäller nu hela grundskolan, gymnasiet, fritidshemmet och vuxenutbildningen.

Parallellt med skärpta lagar och nya resurser betonar regeringen också vikten av förebyggande arbete. Fler speciallärare, mindre undervisningsgrupper, skolsociala team och akutskolor nämns som viktiga satsningar, liksom den pågående utredningen om hur elevhälsan kan förbättras.

Pressbild

Kommentarer

0

Dela dina tankar och bidra till en konstruktiv diskussion.

Håll en god ton. Skriv sakligt och respektfullt.

Skriv en kommentar

Din e-postadress publiceras inte.

Skriv sakligt och håll dig till ämnet.