Nyheter

Nya försöka att få Johan fri

Uppdaterad 29 november, 2016 14:08 · Publicerad 19 januari, 2016 00:00

Den sydafrikanska muslimska hjälporganisationen Gift of the Givers som försöker den kidnappade Johan Gustafsson fri är i Sverige för att träffa svenskens familj.

I en intervju med Ekot säger organisationens ordförande, Imitaz Sooliman, att hanska träffa familjen för att diskutera nya frågor kring Johan Gustafsson.

Det var den 25 november 2011 som Johan Gustafsson som är uppvuxen i Värnamo kidnappades i Mali i Afrika av al-Qaida.

Imtiaz Sooliman berättar för Ekot att Johan Gustafssons och Stephens McGowans familjer spelat in en film för att påverka kidnapparna att släppa de både männen.

Johan Gustafssons familj berättar för Ekot att de har fullt förtroende för Imtiaz Soolimans arbete.

– Det är ju viktigt att visa utåt att vi kan lita på honom, och det är ju också ett meddelande till de som håller Johan: att visa att han, Imtiaz Sooliman, hjälper oss med detta, säger Johans syster Victoria Gustafsson.

Kommentarer

0

Dela dina tankar och bidra till en konstruktiv diskussion.

Håll en god ton. Skriv sakligt och respektfullt.

Skriv en kommentar

Din e-postadress publiceras inte.

Skriv sakligt och håll dig till ämnet.