Nyheter

Stadsvandringen vid dåtidens centralpunkt

Publicerad 15 oktober, 2020 08:36

SPF:s Stadsvandringen startade vid Gästisplan. Den platsen har besökts av tidigare kungar som Gustav ll Adolf, Gustav Wasa och drottning Kristina.

4 bilderTryck på en bild för fullskärm
1/4
Stadsvandring hos SPF
2/4
Stadsvandring med historia
3/4
Stadsvandring hos SPF
4/4
Inga-Lill Falkäng Hosak guidade

Marknadsstaden har sitt ursprung för flera 100 år sedan och 1478 förbjöds det att hålla marknader i Värnamo men detta var bara tillfälligt. Fick också reda på att Tånnögatan tidigare kallades för Kärleksallén och gick mot Apladalen. Värnamo var tidigare en trädstad, kyrktorgets konst av Bror Marklund presenterades.

Nästa stopp var Pelikanen vars namn uppkallats efter en man som hette Pelikan i efternamn, vid Flanaden berättades det om Söderströmska högfärden och i den byggnaden finns idag restaurang Rosegarden.

Tack till guiden Inga-Lill Falkäng Hosak som på ett informativt sätt berättade en del av Värnamos historia.

Leif Hultman

Kommentarer

0

Dela dina tankar och bidra till en konstruktiv diskussion.

Håll en god ton. Skriv sakligt och respektfullt.

Skriv en kommentar

Din e-postadress publiceras inte.

Skriv sakligt och håll dig till ämnet.