Bor orkade inte ladda om batterierna och fick därmed se sig besegrade hemma mot Växjö BK.
Bors damer föll i uppskjutna matchen
Resultat
Division 3 SV Dam

För en dryg vecka sedan så avbröts matchen på grund av åskoväder.
Idag återupptogs den för att spela klart de 35 minuter som återstod.
När matchen drog igång så låg Bor under med 2–1.
Växjö BK utökade tidigt till 3–1 och i slutminuterna så kom också 4–1.
Bor har inte vunnit sedan mitten av juni och har halkat efter topplagen i tabellen. I skrivande stund så är man bara tre poäng ovanför nedflyttningsstrecket.
– Det blev en kort match som aldrig varit med om tidigare, säger Bors tränare Johan Sandström.
– Jag tycker att vi laddade bra och det kändes som vi hade bra självförtroende. Tjejerna kom in med hög energi från början och jag tycker vi skapar många chanser men bollen ville inte in i mål, fortsätter han.
– Vi ville ha mycket energi och "kötta på" och kanske springa lite mer än vad man brukar eftersom att det bara var en halvtimme.
De gör det delvis bra men vi bjöd på de målen de gör. De förvaltar de chanser de får idag och vi gör det inte.
– Jag vill lyfta fram alla spelare idag. de ska vara väldigt stolta över vad de presterade, avslutar Johan.
Artikeln uppdateras.





Kommentarer
0Dela dina tankar och bidra till en konstruktiv diskussion.