Fotboll

Bors SK kom inte loss

Uppdaterad 15 juni, 2025 19:47 · Publicerad 15 juni, 2025 18:55

"Reagerade mer än vad vi agerade"

Bild från tidigare match. Foto: Hedin Väisänen

– Vi skapade inte så jätte många chanser samt att vi inte klarade av att spela ut Asarums IF FK, vilket gjorde så att vi fick det svårt, säger tränaren Magnus Schöldsten.

– Stundtals, så spelade vi en jättefin fotboll men när det kom till de sista avgörande passningarna, så skjut vi oss själva i foten och gjorde det lite för svårt för oss och lite för lätt för dem. Däremot hade motståndet bara två målchanser och lyckades göra mål på dem. Men sen ägde vi egentligen matchen, men kom aldrig riktigt fram till de avgörande lägena.

Målet gjordes av Salome Grosselin.

Trots förlusten, fanns det ändå någon som stack ut lite extra?

– Hanna Berggren steppade upp sig från förra matchen, så hon stack väl ut lite extra. Men annars överlag, så var hela laget ganska jämnt och individuellt, så gjorde alla sitt bästa.

– Men med andra ord, så reagerade vi mer än vad vi agerade, avslutar Schöldsten.

Nästa match spelas mot Räppe GoIF, redan på onsdag.

Andra artiklar i ämnet

Kommentarer

0

Dela dina tankar och bidra till en konstruktiv diskussion.

Håll en god ton. Skriv sakligt och respektfullt.

Skriv en kommentar

Din e-postadress publiceras inte.

Skriv sakligt och håll dig till ämnet.