Fotboll

IFK gav serieledarna en tuff match

Uppdaterad 27 september, 2026 15:42 · Publicerad 27 september, 2026 15:10

IFK:s damer gjorde en bra bortamatch men fick se sig slagna av Helsingborg.

Resultat

Division 1 Södra Dam

Helsingborgs IF
10
IFK Värnamo
Bild från tidigare match. Foto: Daniel Elmersson

Trots många spelare borta så gjorde IFK Värnamo en mycket fin insats borta mot serieledarna Helsingborg.
Matchen avgjordes med ett drömmål med 20 minuter kvar att spela.

IFK:s tränare Mladen Bucanin var inte helt nedslagen, utan snarare stolt över spelarnas insats.

– Vi gjorde en taktiskt väldigt bra match efter förutsättningarna. Med den truppen vi har idag så gör vi det klockrent i nästan 90 minuter.
Vi var väldigt disciplinerade matchen igenom och de skapar inte speciellt mycket mot oss.
Sen gör de sitt mål på ett fint skott från 20 meter, det är som det är, säger han.

– Vi har 3–4 viktiga spelare borta idag så det är svårt att gå för det men vi gör det ändå väldigt bra.
Jag fick inte känslan av att de är så bra med tanke på hur vi stod upp men jag är stolt över tjejerna idag, över deras disciplin och deras inställning och arbete, fortsätter han.

– Vi har så mycket skador i truppen nu så det är helt otroligt att vi bara klarar oss. Får vi en skada till så får jag nog en hjärtattack, säger Mladen.

– Nu får många unga spelare chansen i slutet av säsongen. Vi kan varken gå upp eller åka ur så det är en bra möjlighet för juniorerna.
Idag är det en bra laginsats men de som sticker ut är Tova Ahlström och Alma Blomberg. Även Emma Lorenzen är bra, avslutar Bucanin.

Kommentarer

0

Dela dina tankar och bidra till en konstruktiv diskussion.

Håll en god ton. Skriv sakligt och respektfullt.

Skriv en kommentar

Din e-postadress publiceras inte.

Skriv sakligt och håll dig till ämnet.