Fotboll

Bildextra: IFK nollade för tredje matchen i rad: "Ingen panik"

Uppdaterad 30 april, 2023 16:11 · Publicerad 30 april, 2023 14:44

IFK Värnamos damer förlorade hemmamatchen mot Rosengård med 0 - 2 under söndagen. Det resultatet innebär att man nu spelat tre matcher som bara gett en poäng in på IFK-kontot.

Foto: Tero och Anette Hedin Väisänen

15 bilderTryck på en bild för fullskärm

Rosengård var obesegrade inför mötet mot IFK och så skulle det förbli. I den 21:a minuten kunde bortalaget ta ledningen och mindre än tio minuter senare ökade man på till 2 - 0 vilket också blev slutresultatet.
– Jag känner att vi blir stressade i vårt spel. Vi möter ett bra lag med duktiga och välutbildade spelare, men jag känner att vi blev lite för defensiva, säger sportchefen Patrik Cedefors.

Det här var tredje raka matchen urtan mål framåt för IFK.
– Generellt springer vi lite och funderar på det vi ska göra istället för att göra det. Men det är ingen panik, det gäller bara att få det att lossna. Kunnandet har vi men just nu har det gått troll i det.

Nästa match för IFK Värnamo är på bortaplan mot IFK Göteborg.

Kommentarer

0

Dela dina tankar och bidra till en konstruktiv diskussion.

Håll en god ton. Skriv sakligt och respektfullt.

Skriv en kommentar

Din e-postadress publiceras inte.

Skriv sakligt och håll dig till ämnet.