Bandy

Bildextra: WIK utklassade i derbyt

Uppdaterad 17 februari, 2024 21:34 · Publicerad 17 februari, 2024 18:11

Släppte in sex mål i andra halvlek

18 bilderTryck på en bild för fullskärm
1/18
Viktor Klint
2/18
Viktor Hjelm
3/18
Kaptenen Victor Bäckdahl
4/18
Oskar Ek
5/18
Marvin Seger
6/18
7/18
Publiken på plats på Råslätts IP
8/18
Det var dock problem med isen på grund av solen
9/18
11 grader gjorde att isen mjuknade
10/18
11/18
12/18
Den mjuka isen
13/18
14/18
Casper Lilja
15/18
Anton Ljung
16/18
Albin Sandberg
17/18
18/18
Matchen uppskjuten 75 minuter

Redan från början blev det konstigt för WIK när matchen var tvungen att flyttas fram 75 minuter på grund av vädret som medförde isbekymmer.

– Det är klart att det påverkar lite men det påverkar ju också Månsarp men de verkade hantera det lite bättre, säger tränaren Rasmus Rudolfsson.

– Det stora bekymret idag var att vi mötte ett lag som spelade sin bandy lite bättre än oss, fortsätter han.

– Väl i matchen ligger vi lite i första kvarten men kommer sedan in i det och tar över spelet. Vi skapar dock inte några jättechanser och första halvlek slutar relativt jämnt.

– I andra halvlek så fortsätter Månsarp att försvara sig bra med riktigt vassa kontringar medan vi har svårt att komma till avslut och tappar bollar i dumma lägen vilket leder till fler mål bakåt. Sedan får de något hörnmål och efter det var det relativt uppgivet medan Månsarp piggnade på sig och matchen rann iväg.

– Månsarp vinner rättvist men 0–7 speglade absolut inte matchen och vår insats, avslutar Rudolfsson.

I och med vinsten så går Månsarp om WIK i tabellen och hamnar på tredje respektive fjärdeplats. WIK har dock en mindre match spelad och endast två poäng upp till serieledande Vetlanda. Nästa match spelas mot jumbon Öjaby på onsdag.

 

2 svar på “Bildextra: WIK utklassade i derbyt”

Skriv en kommentar

Genom att skicka kommentaren godkänner du vår GDPR-policy för kommentarer.