Fotboll

Gnosjö IF höll tätt bakåt och levererade framåt

Uppdaterad 5 september, 2026 19:59 · Publicerad 5 september, 2026 15:00

Det blev en lyckad match för Gnosjö IF som både höll nollan och fick ordentlig utdelning framåt i 4–0-segern mot Norrahammars IK.

Bild från tidigare match. Foto: Hedin Väisänen

Efter matchen var tränaren Per Johansson nöjd med segern, även om han ansåg att laget borde ha fått bättre utdelning på sina chanser.

– Det var en rättvis seger för vår del, men det var dock några mål för lite för vi hade många chanser, berättar han.

Han beskrev sedan lagets målchanser före paus, men också en svag period efter halvtid.

– Vi gick ut till pausvilan med 2–0 ledning, men egentligen borde vi redan där haft 4–0 ledning. Sen gick vi ut i andra halvlek och gjorde tio dåliga minuter, vilket inte alls var bra, men efter det, så blev vi stabila och gjorde ett par mål till och spelade av matchen på ett bra sätt.

Målen gjordes av Tobias Andersson, Hugo Hammarstedt (2) och Hugo Koppelo.

Johansson valde att lyfta fram hela gruppens insats efter segern.

– En bra laginsats, då alla studsade tillbaka från förra veckans förlust, så ett plus till alla i laget.

Närmast väntar en träningsvecka innan det är dags för nästa match.

– Nu väntar en träningsvecka där vi ska ladda om och komma förberedda inför nästa match, avslutar Johansson.

Nästa match spelas mot Waggeryds IK på söndag om en vecka.

Kommentarer

0

Dela dina tankar och bidra till en konstruktiv diskussion.

Håll en god ton. Skriv sakligt och respektfullt.

Skriv en kommentar

Din e-postadress publiceras inte.

Skriv sakligt och håll dig till ämnet.