Nyheter

Projekt läggs ned: Markägarna säger nej

Uppdaterad 10 april, 2022 09:18 · Publicerad 10 april, 2022 05:59

I somras berättade vi om att vindkraftsprojektet väster om Bratteborg var på gång. I torsdags meddelade vindkraftsbolaget att man lägger projektet på is

I det här området var det aktuellt med 10 eller 12 verk

Då, i somras, var det ”ett samarbete med markägare i bygden”. Sedan dess har det varit informationsmöte i Ekeryd där markägaren inbjöds. 

I ett brev till markägarna i torsdags konstaterades att det blev ett omöjligt projekt. Fortums markavtal som skickades ut är därmed inte längre giltiga. 

Karl-Johan Hellblom vid Fortum Vindkraft Sverige AB bekräftar: 

– Vi har diskuterat med markägare för att undersöka möjligheten i området. Vi har lagt ned planerna då intresset från markägare var lågt. Uppskattningsvis hade vi planer på att 10–12 verk skulle kunna få plats i området. Det är en lång process och hade vi fått ett positivt besked från markägare hade vi kanske kunnat komma in med en ansökan om ett år. Vi har inga planer att se om det finns andra områden i Vaggeryd kommun i nuläget, berättar Karl-Johan Hellblom. 

Frida Svensson, Smedjebo, är en av markägarna och kommenterar brevet från Fortum så här: 

– Det här är verkligen fantastiska nyheter. Jag har satt in mig i detta med vindkraft sedan i somras då jag och min man fick erbjudande om att arrendera ut vår mark till Fortum. Det viktigaste för mig var att samtliga som bor runt området faktiskt också skulle veta vad som var på gång och få möjligheter att lämna sina åsikter även i ett sådant här tidigt skede. Bygden har verkligen visat att vi inte står bakom någon vindkraftsetableringar här, menar Frida och fortsätter: 

– Trots att vårt område är med i vindbruksplanen är den högst känslig för vindkraft med dess djur- och naturliv. Vad jag vet så var ingen av oss markägare, som bor i området, intresserade att ingå avtal med Fortum, det säger det mesta tycker jag, avrundar Frida. 

Här berättar vi om projektet 

I september var det dags för informationsmöte, finns att läsa här

Kommentarer

16

Dela dina tankar och bidra till en konstruktiv diskussion.

Håll en god ton. Skriv sakligt och respektfullt.

Skriv en kommentar

Din e-postadress publiceras inte.

Skriv sakligt och håll dig till ämnet.

Sortera:

Visar de 5 mest engagerade trådarna av 16 kommentarer.

  1. Jag vill ödmjukt påstå att inga av våra politiker ändå skulle rösta igenom att bygga en vindkraftsindustri i det här området när de fått ta del av all information som vi sitter med. Det är sunt förnuft och såpass välvilja har vi. Så långt är allt bra!

    Men vad händer framåt i tid nu när kommunernas veto dras in?

    Vad händer när en annan exploatör med gynnsammare avtal testar framgång i vårt område och kommunen inte längre har möjlighet att stoppa det?

    Detta är vårt område nummer 9:
    *Hela området är klassat som ett ostört område av Länsstyrelsen.
    *Trollamossen i väst är av riksintresse för naturvård samt är ett Natura 2000-område.
    *Vederydssjön i norr är LIS-stämplad och är en dricksvattentäkt.
    *Det är högriskområde för skyddade fåglelarter.
    *Odlingslandskapet i Bratteborgsområdet i öst är av riksintresse för naturvård.
    *Våtmark inne i området är med i Naturvårdsverkets våtmarksinventering, även sumpskog finns här.
    *Skjutebo och Ekeryd är i riksintresse för kulturmiljövård. Här sker det även stor inflyttning av främst barnfamiljer som ligger i störst påverkan i vindriktning från verken.
    *Bostäder finns längs med hela området och om kartbilden i vindbruksplanen var utformad med det gällande skyddsavståndet på 35 decibel så hade nästintill hela området ej varit aktuellt.
    *Området är klassat som det mest känsliga för vindkraft i vindbruksplanen.

    Jag välkomnar en ny utformad vindbruksplan och jag hjälper gärna till i det arbetet!

    1. Camilla Levinsson

      Gott att höra att det lönar sig att kämpa för en god sak, vilket detta verkligen är. Tack Frida och alla andra som kämpar för att få växter i vår natur, miljön och framför allt vi människor ska kunna leva och må bra 🙏

  2. Stig Svensson (SD)

    Nu gäller det att vi får alla partier att få ställa upp på att göra om den föråldrade vindkraftsplan som röstades igenom för fyra år sedan med SD som enda parti som röstade mot. Som denna plan är skriven idag är den farlig för alla oss som bor på landsbygden och har omtanke om vår natur. Ska bli intressant hur SD:s motion kommer att hanteras av politikerna.
    Stig Svensson (SD)
    Lilleskog

  3. Stig Svensson (SD)

    Intressant!

    Den statliga myndigheten, stamnätsägaren Svenska Kraftnät varnar för att koppla in mera icke-planerbar energi i nätet. Vi har redan passerat gränsen för hur mycket nätet kan svälja utan skadeverkningar, orsakade av vindkraftens ständiga oplanerade svängningar i leveranserna. Det går exempelvis inte heller längre, att ansluta mera vindkraft i Värmland eller Dalarna, näten är fulla. Kommuner och regioner har nu börjat sälja av sina mångåriga misslyckade investeringar i olönsam vindkraft, till mycket stora förluster för sina medlemmar, skattebetalarna.

    Vi har redan ett mycket nedslående facit, efter många misslyckade år med vindkraften. Trots alla de många stödmiljarder vi, som elkunder, under många år har tvingats betala i form av elcertifikat till den olönsamma vindkraften, har den ändå inte kunnat stå på egna ben.

  4. Så glad för alla boendes skull!
    Håller med Stig, och hoppas att alla politiker nu håller det de sagt och faktiskt går med på att revidera den föråldrade vindbruksplanen. Så detta inte händer igen någon annanstans i vår fina kommun.
    Marie SD