Nyheter

Bildspel: En upplyftande invigning

Uppdaterad 28 december, 2021 08:57 · Publicerad 18 september, 2021 15:50

Det bjöds på en upplyftande invigning när Kärda Multiarena i dag officiellt invigdes.

23 bilderTryck på en bild för fullskärm
3/23
Invigningen inleddes med framförandet av supporterlåten ”När bollen börjar rulla”.
4/23
5/23
6/23
7/23
8/23
10/23
Kärda alliansförsamlings ordförande Lars Ericsson framförde en hälsning från pastor Mark Munro och var imponerad över den snabba tillkomsten.
12/23
Elaine Oskarsson, idrottsskonsulent på RF-SISU Småland, berättade om förbundets inblandning. Även hon var mycket imponerad av satsningen. "Jag ska ta med mig den här satsningen och presentera för andra föreningar i Småland".
15/23
Claes-Håkan Wikefeldt överlämnade å Kärdabygdens intresseförenings vägnar över en symbolisk gåva i form av ett äppelträd till projektledaren Thomas Ericsson.
16/23
Thomas Gunnarsson och Osborn Bergström klippte invigningsbandet.
21/23
Under invigningen uppmärksammades även Kärda IF:s hockeylag 50-årsjubileum.
22/23
Under invigningen uppmärksammades även Kärda IF:s hockeylag 50-årsjubileum.
23/23
Invigningen avslutades med ett tröjlyft.

Solen och hundratals nyfikna kommuninvånare hade letat sig till Kärda IF:s klubbområde för dagens invigning.

Med pompa och ståt invigdes Kärda Multiarena - ”en FOLKE-park för alla”.

– Det här är det största projektet jag har varit med och det är med stolthet som både jag och styrelsen vill tacka bidragsgivare, alla sponsorer och alla som har bidragit till den här satsningen. Vi tackar alla som har trott på den här idén, alla som har kommit förbi och hejat på under byggprocessen och visat stor positivitet. Jag vill även särskilt tacka Thomas Ericsson, Markus Ericsson, Åke Arvidsson, Kjell Ericsson och Dan Hansen för deras arbete. Idén föddes som en tanke om ett utegym genom landsbygdsdialogen och nu står vi här med en möjlighet att erbjuda spontanidrott utomhus för alla åldrar. Jag tror att det här är Kärdas framtid. Tack än en gång för all hjälp, sa en stolt Osborn Bergström, ordförande i Kärda IF.

Musikaliska inslag blandades med tal, presentöverlämning, traditionsenlig bandklippning och en tillbakablick i Kärda IF:s historia. Se bildspelet ovan.

Kommentarer

2

Dela dina tankar och bidra till en konstruktiv diskussion.

Håll en god ton. Skriv sakligt och respektfullt.

Skriv en kommentar

Din e-postadress publiceras inte.

Skriv sakligt och håll dig till ämnet.

Sortera: