I natt inträffade en explosion i centrala Värnamo. – Det var en ganska rejäl smäll, säger en drabbad fastighetsägare.
Nyheter
Explosion i Värnamo under natten: ”Man blir rädd”
Vid halv ett-tiden i natt skedde en explosion bland husen på Gröndalsområdet. En fastighetsägare vaknade upp och upptäckte att explosionen sprängde sönder den yttre rutan på fastighetens vardagsrumsfönster.
– En har ju hört om att det har varit smällar runt om i Värnamo den senaste tiden. Enligt min partner var det en ganska rejäl smäll, vilket inte minst visar sig då fönsterrutorna består av förstärkt säkerhetsglas. Som tur var har vi hundar som inte blir skrämda, men man blir rädd när det börjar bli skador på bostäderna.
Kommentarer
2Dela dina tankar och bidra till en konstruktiv diskussion.
Håll en god ton. Skriv sakligt och respektfullt.






Var på Gröndal?
Har pratat med grannarna och min närmsta granne hörde en explosion en natt för ett par tre dagar sedan och trodde de hade sprängt sönder något hos denne.