Medborgarförslagen som önskade att kommunen ska använda sitt veto när ändringsansökan inkommit gällande vindkraftsparken i Boarp avslogs.
Går ej att överpröva tidigare beslut om vindkraft

Förslagen skulle egentligen beslutas om vid tidigare sammanträde hos kommunstyrelsens arbetsutskott, men då bordlades samtliga då ändringsansökan inkommit från vindkraftsbolaget via Länsstyrelsen. Vid senaste sammanträdet hos kommunstyrelsens arbetsutskott fanns förslagen från medborgarna återigen med i handlingarna. Medborgarna önskade att kommunen ska använda sitt veto för att avslå godkännandet av vindkraftsparken i Boarp, då förändringar har skett.
– Vi avslår samtliga medborgarförslag. Som kommun går inte att överpröva det tidigare beslut som gjorts och vi kan inte dra tillbaka vårt beslut om tillstyrkan då prövningsprocessen för tillståndsgivningen är avslutad, säger Gert Jonsson (M) ordförande i kommunstyrelsen.
Medborgarförslagen gällde således det tidigare beslut som kommunen gjort och det har vunnit laga kraft. Ändringsansökan som inkommit nu ska prövas separat och oavsett om politikerna tillstyrker eller avstyrker ändringsansökan så kvarstår således kommunens tidigare yttrande och det beslutet kan inte tas tillbaka.
Gällande ändringsansökan som inkommit lämnades, som vi tidigare berättat, från arbetsutskottet till kommunstyrelsen för beslut och ärendet är med vid nästa års första sammanträde.
Det var i mars 2017 som kommunfullmäktige beslutade om att tillstyrka byggnation av vindkraftsverk i Boarp, i östra delen av kommunen.
Kommentarer
20Dela dina tankar och bidra till en konstruktiv diskussion.
Skriv en kommentar
Visar de 5 mest engagerade trådarna av 20 kommentarer.






Tragiskt att de inte har något intresse i att vårda sina medborgare och deras intressen, utan endast sina egna. Deras förmåga att stå öga mot öga med oss medborgare och säga att de förstår och ska agera för våra livssituationer, och i nästa situation i kommunfullmäktige agera tvärtemot. Jag har tappat allt förtroende för dessa skojare. De rycker upp våra liv med roten och hånskrattar medan de kastar dem åt de finansiella krafter som verkar i detta land.
Våra naturmarker säljs ut för att kinesiska intressen ska få gro och ta mark som inte går att återkalla.
Detta kan man inte backa från, kan man som beslutsfattare inte sätta sig in i detta?
Har ni pekat på micro- och nanoplaster i sötvattendrag som är så illa i dag då vi betalar höga skatter på plastpåsar, har ni visat på det ofantliga påverkan i naturen den som det miljöarbete vi har skall rädda?
Inga naturliga skogar mer – bara söndersprängda marker, källor och vattendrag kontaminerade med plast- och kompositavfall från vingar.
Är politikerna lovade någon bonus?
Miljöpartiet förstör utan eftertanke.
Att skapa monsterbyggnationer som måste bytas ut inom 15 år är kortsiktigt.
Men att lägga ner etablerad vattenkraft det lobbar de för.
De driver Sverige utför stupet och fattar,
I vår kommun röstade faktiskt Miljöpartiet mot att förstöra den naturmark vi har. Det är bättre att bygga vid städer och stora vägar…om alls.
Är väl klart att de kan, förutsättningar har ändrats, allt från verkens storlek, kapacitet och vägsträckningen. Är det så det är okej att det går till, att man ändrar spelreglerna mitt under spelets gång? Där om något är väl det kommunala vetot något att kunna nytta?!
Du har helt rätt. Vid en ändringsansökan kan kommunen använda sitt veto.https://www.jpinfonet.se/kunskap/nyheter4/kommunen-kan-dra-tillbaka-ett-tillstyrkande-av-vindkraft/
Tyskland stänger ner tre kärnkraftverk innan tolvslaget. De tre som återstår skall vara stängda vid 2022 års utgång. 2030 skall all kolkraft vara borta. Hur skall man då få energi ? Naturgas från Putin under förutsättning att han inte stänger kranen.En del av lösningen kommer att vara att fortsätta bygga vindkraftsparker i Sverige. De flesta av dessa är eller kommer att vara ägda av stora investmentbolag i nere på kontinenten. Elpriserna kommer att vara jättehöga. Vem får betala ? Jo,svenska elkonsumenter som måste konkurrera med kontinentens priser. Energiministern skyller priserna på att det saknas överföringskapacitet från Norrland vilket är en ren lögn. Hur skulle man då kunna exportera all vindkraftsel som produceras till kontinenten? Det är ofattbart att kommunpolitikerna i Vaggeryd inte
förstår orsak och verkan och inte säger nej till till all form av vindkraft i vår kommun. Men det är kanske inte så konstigt när politikerna på riksplanet tror att lilla Sverige kan rädda hela världen med sin klimatpolitik. Varför bygger då inte tyskarna egna vindkraftsparker? Svaret är att motståndet mot dessa monsterparker är totalt och omöjliggör en utbyggnad. Det är lika svårt att hitta en glasskiosk i Sahara som att hitta 300m höga vindkraftverk i Tyskland. Det är bara kommunpolitikerna i Vaggeryd som tycker att det passar in i det småländska skogslandskapet. Visa nu lite mod och stå upp rakryggat mot dessa
intressen som kommer att förstöra livsmiljön för alla i vår kommun.
Lyssna på mig; Alla verkar inte veta att Tyskland är Europas största vindkraftsnation. Visst finns det motstånd men sanningen är att det byggs vindkraftverk som aldrig förr. De börjar till och med att få ont om utrymme att bygga mer på.
Sant är också att energiministern har rätt i att det saknas överföringskapacitet mellan södra och norra Sverige. Det är precis därför vi exporterar eftersom elen inte kan skickas någon annanstans än till Europa via undervattenskablar i Bottenviken och södra Östersjön.
Skickar med en liten länk med lite sanning i en annars så ganska sanningsfattig diskussionstråd.
https://sverigesradio.se/artikel/7645134
// Anders
Du Anders. Du som vet sanningen.
Varför saknas det överföringskapacitet från norra Sverige till södra? Det går in enormt mycket skattepengar nu på grund av skyhöga elpriser!
En liten ledtråd bara….
Ja du Carl. Det saknas överföringskapacitet för att det inte finns tillräckligt med ledningar alternativt ledningar med tillräcklig kapacitet mellan södra och norra Sverige. Sedan är ju alltid frågan varför. Det enkla svaret som du säkert redan vet är ju att de som suttit i riksdag och regering de senast 15-20 åren inte har prioriterat och avsatt pengar för att bygga nya ledningar mellan norra och södra Sverige. Hade man inte varit så fokuserad på att bedriva politik baserad på skattesänkningar under 2000-talet så hade kanske pengar funnits, vem vet?
Att börja bygga nu är lite sent påtänkt eftersom nya ledningar inte byggs särskilt snabbt. Så med tanke på de höga elpriserna som är en effekt av den låga elproduktionen i södra Sverige och den dåliga överföringskapaciteten så är borde ju all form av ny elproduktion i södra Sverige vara välkommen annars lär de höga elpriserna bestå ett bra tag till.
Nu har vi nog hamnat lite fel, det där är politik.
Vem som gjort vad och vem som inget gjort, Vems är felet och så vidare.
Problemet här och nu är främst verk nummer 10 och 11 i Vindkraftspark Boarp och dess förhållande till de som bor där.
Plus att Eolus ansöker om en sak men bygger sedan något helt annat och mycket större.
//Ken Frick