Nyheter

Hur tänker Moderaterna i Värnamo kommun?

Publicerad 4 september, 2026 15:42

Detta är inte en betald artikel.

Här i Värnamo har vi moderat ordförande i kommunstyrelsen och tekniska nämnden och även moderat förvaltningschef i tekniska förvaltningen, som styr alliansen. Dessa herrar styr även och har stort inflytande på vad tekniska förvaltningen ska göra eller inte göra.

Det som visat sig senaste åren är att de trafiktekniska lösningar som utförts försvårat för biltrafiken, med sämre framkomlighet, köbildningar och färre parkeringar, till förmån för cyklister. Detta går tvärt emot vad som sades i fullmäktige då trafikplanen skulle klubbas. Då skulle det inte inskränka på biltrafiken.

Dessvärre har det också medfört att cykelolyckorna  ökat markant från sju stycken år 2018 till 50 stycken år 2025 enligt transportstyrelsens statistik STRADA.

I andra kommuner som Sundsvall och Stockholm har motsvarande utveckling också skett med avsmalning av gator och utbyggnad av cykelbanor, men då under S, V och MP eller C i styret och där nu Moderaterna går till val på att riva upp och återställa gatorna så att trafiken kan flyta på igen.

Går Moderaterna i Värnamo den rödgröna rörans ärenden eller varför gör man tvärt emot kollegorna?

Undrande väljare

Kommentarer

0

Dela dina tankar och bidra till en konstruktiv diskussion.

Håll en god ton. Skriv sakligt och respektfullt.

Skriv en kommentar

Din e-postadress publiceras inte.

Skriv sakligt och håll dig till ämnet.