Det menar en kommuninvånare som föreslår en upprustning av parken.
Kommuninvånaren: Rusta upp Folkets Park
Läs kommuninvånarens medborgarinitiativ i dess helhet i något redigerat skick nedan:
Strax är Park Arenan klar och Trälleborgsskolan så småningom. Mitt emellan dessa finns Folkets Park som har stora behov av att rustas upp.
Ett grön oas skulle det kunna vara om man rustar upp de byggnader som finns och sätter lite färg på dessa, en färgglimt av rött och vitt, för inte ska väl alla byggnader i kommunen bestå av gråskala? Folkets Park har och är välbesökt och skulle kunna bli så mycket mer, en oas som mötesplats för unga och gamla.
En mötesplats för teater, dans, utomhusbio, minigolf , toaletter och så mycket mer. Kommunen har låtit den förfalla, det som borde vara en kulturell pärla.
Så rusta upp och gör den till vad den ska vara: En samlingsplats för unga och gamla!
Förslaget ligger uppe för omröstning fram till och med den 25 augusti. I skrivande stund har 13 personer gett tummen upp.
– Det hade varit kul!, menar en kommuninvånare.
Kommentarer
12Dela dina tankar och bidra till en konstruktiv diskussion.
Skriv en kommentar
Visar de 5 mest engagerade trådarna av 12 kommentarer.











Att försöka få tillbaka kulturlivet till parken igen är nog rätt kört. Riv byggnaderna och anlägg en vacker park som kan bli en oas för närboende. Gärna med stora lekytor och fin lekplats för barnen. En offentlig toalett skulle också vara bra där.
Rusta upp Folkets Park och gör den levande igen. Det är en kultur som inte får försvinna. Så mycket evenemang och aktiviteter som kan fås till stånd där. Vi behöver parken!
Rusta upp Folkets Park. Det är en kultur som inte får försvinna. Mycket aktivitet och många evenemang kan ske utomhus och inte bara på Gummifabriken. Vi behöver Parken!
Vad man än gör så borde man inte riva de byggnader som finns i parken. Det finns stora möjligheter att någon gång skapa en magisk plats där som bibehåller parkens själ och historiska betydelse. Det kanske inte ska genomföras nu eller ens om fem år. Men möjligheterna att skapa något riktigt bra måste få finnas kvar och då får man gärna bygga ut lekplatser etcetera. Men att riva vore ett brott.
Rivningsiver återställer aldrig en sådan byggnads skatt som teaterbyggnaden är. Den akustiken hittar du inte på så många ställen. Grönytor med träd finns redan i Värnamo, det behöver du inte åka upp till Gröndal för att hitta. Känslan att gå på konserter, oktoberfest, sommarens utedanser, 1 maj-firande kan du aldrig trolla fram på andra håll.