Nyheter

Landsbygdsskolor kan stängas

Uppdaterad 21 maj, 2024 16:17 · Publicerad 21 maj, 2024 12:41

"Är det så här det får gå till i en kommun blir man ju helt mörkrädd"

Fryele skola och Gällaryds skola kan stängas. Bilder: Arkivbilder

I jakten på besparingar vill barn- och utbildningsförvaltningen lägga ner landsbygdsskolorna i Gällaryd och Fryele. Vikande elevunderlag och svårigheter att rekrytera behöriga lärare anges som skäl. P4 Jönköping har fått ta del av ett förslag som ska presenteras på barn- och utbildningsnämndens sammanträde i morgon om att skolorna ska stängas helt eller delvis.

I dag går 110 elever på skolorna och eleverna skulle i så fall bussas in till Värnamo eller till Borbackaskolan i Bor. Besparingen skulle enligt förvaltningen bli närmare tio miljoner kronor om båda skolorna läggs ned helt. Under förmiddagen delgavs berörda vårdnadshavare information om förslaget i ett meddelande som Värnamo.nu fått ta del av.

– Jag tycker självklart man ska spara men på rätt saker: inte på vård, skola och omsorg. De säger sig spara runt fem miljoner om året på att stänga Gällaryds skola. Sett det i perspektiv till att en eventuell arena beräknas kosta 250-300 miljoner i investeringskostnader, sedan tillkommer ett antal miljoner i driftskostnader per år. Jag har absolut inget emot idrott eller egentligen arenor men först måste kommunen sköta sina lagstadgade uppgifter och finns det sedan pengar över så är det fritt fram tänker jag för arenor, äventyrsbad etcetera.

– Detta är så slappt och föraktfullt mot 45 procent av kommunens befolkning: vi som faktiskt inte bor i Värnamo tätort, vi som också betalar skatt och det vi får tillbaka från våra skattepengar till kommunen är just skola och omsorg för våra barn . I ena stunden är det levande landsbygd som gäller, matproduktion och krisberedskap och i nästa stund väljer man att försöka ta död på landsbygden genom att ta bort navet i vår by: nämligen skolan. Det som gör att folk väljer att leva och bo här och det som gör våra gårdar och hus attraktiva .

– Är det så här det får gå till i en kommun blir man ju helt mörkrädd, det kan inte vara rimligt, skriver en vårdnadshavare i ett mejl till redaktionen.

Kommentarer

12

Dela dina tankar och bidra till en konstruktiv diskussion.

Håll en god ton. Skriv sakligt och respektfullt.

Skriv en kommentar

Din e-postadress publiceras inte.

Skriv sakligt och håll dig till ämnet.

Sortera:

Visar de 5 mest engagerade trådarna av 12 kommentarer.

  1. Många särintressen här inne. Jag är som kommunmedborgare inte intresserad av att lägga skattepengar på små och olönsamma skolor för några enstaka lantisar. Lägg ner! Ta även skolorna i Kärda, Hånger och Tånnö när ni ändå håller på. Barnens utveckling hämmas dessutom i för små skolor.

  2. Ulla Gunnarsson

    Landsbygdsutveckling i Fryele för en vecka sedan då ni tog emot förslag och önskningar från Fryeleborna, inte ett ord om era planer för skolan. Nu kom denna kalldusch. Värna om vår bygd och våra barn, behåll vår skola så vi kan fortsätta leva.

  3. Det är väl en effekt av att det byggs flera skolor i Värnamo som behöver fyllas av barn när födseltalen går ner. Planering tycks inte vara någon stark sida i denna kommunen.

  4. Kommer skolorna som eleverna flyttas till att räcka till? Eller blir det till att sätta upp baracker eller bygga till? Vad ligger besparingen i så fall?
    Bussresor till och från skolan varje dag gagnar inte heller ekonomin och inte klimatet heller för den delen! Att få gå i en mindre landsbygdsskola är på många sätt ett privilegium. Varför ska man hela tiden göra besparingar på vanliga skötsamma människor som försöker bygga upp en så god tillvaro som det går i denna tid samtidigt som pengar vräks ut på sådant som ingen frågat efter?
    Satsa på landsbygden och det småskaliga! Det är det som ger livskvalitet! Vem vill bo i våra segregerade städer i framtiden?