Nyheter

Så mycket får IFK av kommunen

Uppdaterad 6 mars, 2024 19:12 · Publicerad 6 mars, 2024 11:29
Lagsida IFK Värnamo satte tonen inför seriespelet

Kommunstyrelsen beslutade på sitt senaste möte att sponsra IFK Värnamo med 250 000 kronor under den kommande säsongen.

Genrebild.

Enligt sponsringsavtalet ska IFK profilera Värnamo kommun som en kommun som värnar om god folkhälsa, aktiv fritid, jämlik idrott, socialt engagemang och olika former av entreprenörskap. Klubben ska även vara en aktiv part i kommunens arbete med folkhälsa, inkluderande miljö och fair play. IFK ska också aktivt arbeta mot främlingsfientlighet, rasism, mobbning, sexism, dopning och droger.

Kommentarer

4

Dela dina tankar och bidra till en konstruktiv diskussion.

Håll en god ton. Skriv sakligt och respektfullt.
Sortera:
  1. Det är 7.35 kronor per år och boende i Värnamo Kommun, det tycker jag även du ”skattebetalare” kan stå ut med. Tänk bara så många barn och ungdomar som har en vettig fritidssysselsättning genom fotbollen i IFK, säkert hundratals.

  2. Pengarna är till den nytillsatta gruppen med bland andra Lingeskog som går igenom skicket på Finnvedvallens gräs såklart. De kan ju inte spekulera i vädret utan att ha betalt förstår väl du med.

  3. Otroligt låg summa om man ser till hur IFK har satt Värnamo på kartan, som en stor fotbollsstad i Sverige.
    Dessutom ger hemmamatcherna större omsättning för restauranger och affärer.
    Anställda inom IFK ger skatteintäkter till kommunen.
    Höj summan till minst 2,5 miljoner.