SPF Seniorerna Värnamo var på ölprovning under veckan. Wernamo Craft Brewery visade upp sin nya bryggeriavdelning för 15 stycken intresserade SPF-are.
SPF på ölprovning

Bryggmästaren själv förevisade den fantastiskt fina bryggeridelen, där han framhöll vikten av att renligheten är det absolut viktigaste. Och rent var det, cisternerna blänkte, golvet var som en spegel, så det var en stolt bryggmästare som visade oss runt. Sortimentet bestod av allt från den ljusa lagern till den mörkaste stouten, IPA var en populär brygd, och nu kommer några av deras öl snart att kunna köpas på Systembolaget. Annars var den stora försäljningen i den egna restaurangen och via gårdsförsäljning.
Vi fick förutom visningen av bryggeriet, en fin genomgång av ölsorterna vid borden när vi skulle prova några av de olika sorterna. Jenny förevisade olika rostningar av malten, berättade historien om deras passion för ölen, som har resulterat i att de driver bryggeriet och restaurangen tillsammans med två kompanjoner. Till själva provningen var det framställt fyra glas till var och en, där man fick lukta och smaka på några utvalda sorter.
Det skulle bedömas utseende, klarhet, doft och smak mm. Jenny guidade oss med smakerna, men allt var individuellt, så det blev många olika resultat som diskuterades. Alla var överens om att det var ett fantastiskt gott öl! Vi fick lite tilltugg till provningen, men hungern slog till efteråt, så en del av oss stannade på en liten kvällsmåltid efteråt. En trevlig och lärorik kväll fick vi vara med om, och nöjda och mättade strosade vi hemåt!
Text: Kurt Svensson





Kommentarer
0Dela dina tankar och bidra till en konstruktiv diskussion.