Nyheter

Stal bildelar – man anhållen efter husrannsakan

Uppdaterad 10 oktober, 2024 11:44 · Publicerad 9 oktober, 2024 20:45

"Bedömer utredningsläget som gott"

Bild på de stulna bildelarna. Bild: Polisen Värnamo

Under oktober månad har delar från Volvobilar stulits nattetid vid ett flertal tillfällen i Värnamo kommun och på Höglandet. Polisen fick in bra tips från allmänheten om var stöldgodset kunde finnas och efter beslut om en husrannsakan på en adress i Värnamo kommun i dag återfanns stöldgods från flera stölder. I samband med händelsen hämtades en person in till förhör och under kvällen begärdes mannen anhållen av åklagare.

– Misstanken mot mannen gäller häleri. Vi har lyckats knyta mannen till tre stölder i närtid och vi bedömer utredningsläget som gott, säger polisens presstalesperson Martina Gradian.

Kommentarer

3

Dela dina tankar och bidra till en konstruktiv diskussion.

Håll en god ton. Skriv sakligt och respektfullt.

Skriv en kommentar

Din e-postadress publiceras inte.

Skriv sakligt och håll dig till ämnet.

Sortera:
  1. Så gött när polisen lyckas med såna här tillslag. Jag känner en av de som blivit av med grejer hit och vi är en hel by som firar att förövaren sitter i häkte!