I dag, den 17 maj, är det den internationella HBTQ-dagen. Det uppmärksammar Värnamo kommun med att flagga med regnbågsflaggan vid Stadshuset.
Nyheter
Värnamo flaggar på HBTQ-dagen
Värnamo kommun har en riktlinje för flaggning och den fastställer vilka dagar som Värnamo kommun ska flagga. HBTQ-dagen är en av dessa dagar. Internationella kvinnodagen 8 mars och Europadagen 9 maj är två andra sådana dagar.
I övrigt flaggas på allmänna flaggdagar och vid internationella besök.
Det finns också regler för hur Värnamo kommun flaggar på sina officiella flaggstänger och på flaggstänger vid andra kommunala fastigheter i samband med dödsfall och begravning.
Det är de tre flaggstängerna utmed Storgatan vid Stadshuset, som är kommunens officiella flaggstänger.
Källa: Pressmeddelande från Värnamo kommun




Självklart ska det läras ut
Vi lever alla 2021. Hbtq personer finns överallt och vi måste lära våra barn och andra att alla ska accepteras i samhället oavsett sextillhörighet, färg, utseende mm.
Homosexuallitet har funnits under alla tider. Med skillnaden att förr ansågs det förbjudet och sjukligt. Men det innebär inte att människan inte varit homosexuel genom alla århundranden.
Så sluta nu med homofobin och acceptera hbtq och allas lika värde samt regnbågsflaggan som står för så mycket.
Hejja kommunen!
Bra jobbat av kommunen!
Helt rätt!
Det måste väl finnas politiker och tjänstemän som är åt det hållet annars hade väl inte regnbågsflaggan kommit upp
Rena skammen, varför göra det? Var tog den riktiga mänskligheten vägen: Man och kvinna = barn. Detta är inte klokt hur det börjar se ut.