Fotboll

Horda AIK hade inget att sätta emot

Uppdaterad 12 september, 2026 15:02 · Publicerad 12 september, 2026 14:00

Horda AIK fick en tuff uppgift mot Makedoniska Föreningen Gislaved och fick till slut se sig besegrat med hela 1–9.

Bild från tidigare match. Foto: Daniel Elmersson

Det blev en tuff match för laget, som hade en tunn trupp och endast tre spelare på bänken. Laganknuten Elias Werkelid summerade förutsättningarna efter matchen.

– Vi visste att matchen skulle bli tuff då vi bara hade tre spelare på bänken, så många spelare var borta, berättar han.

Han fortsatte sedan att beskriva hur laget ändå lyckades ta kontroll över spelet under en period, men hade svårt att få utdelning framåt.

– Vi kontrollerade spelet i tjugo minuter i mitten på den första halvleken men även när vi kontrollerade spelet, så hade vi svårt att göra mål. Gislaved var effektivare än oss för vi slarvade en del under matchens gång. Däremot fick vi in ett mål i slutet av matchen, så det var kul att vi gjorde det målet i alla fall, men vi saknar ändå den sista biten och effektiviteten i vårat spel.

Målet gjordes av Elnes Hajrovic.

Trots resultatet vill han nu blicka framåt och avsluta säsongen på bästa möjliga sätt.

– Nu vill vi vinna de sista matcherna innan säsongen är över, så mottot är bara vinna och vinna, avslutar Werkelid.

Nästa match spelas mot Forsheda IF på söndag om en vecka.

Kommentarer

0

Dela dina tankar och bidra till en konstruktiv diskussion.

Håll en god ton. Skriv sakligt och respektfullt.

Skriv en kommentar

Din e-postadress publiceras inte.

Skriv sakligt och håll dig till ämnet.