Åtta mål, många svängningar och till slut tre poäng när Rås Lb damerna besegrade Tranås FF med 5–3.
Rås Lb tog hem målkalaset

Det var en stolt tränare Patrik Cederfors som summerade lagets insats efter matchen.
– Jag är jättestolt över våran insats idag. Vi gjorde ett jättebra arbete där vi slet mot ett bra motstånd, så vi börjar bli starka som hemmalag, berättar han.
Han fortsatte sedan att beskriva hur det var en intensiv match där laget behövde vara påkopplat under hela tillställningen.
– Det var mycket kamp på planen men vi vågade stå upp och vi satte hög press på Tranås, så vi fick tag i de ganska ofta. Däremot när vi missade våra chanser, så blev Tranås farliga i sina omställningar, så vi behövde vara på tårna hela tiden. Tranås behövde även vinna denna matchen, då de är med i snacket om seriesegern, så att vi vann över de är vi stolta över.
Målen gjordes av Alva Forsberg, Frida Theorin (3) och Annie Pettersson.
Samtidigt ville Cederfors lyfta fram både individuella prestationer och lagets kollektiva arbete.
– Vår målvakt Alma Cederquist gjorde det jättebra i målet, samt Annie Pettersson och Frida Theorin som förtjänar ett extra plus. Men alla andra ska också ha ett plus för vi jobbade verkligen som ett lag.
Nu handlar det om att fortsätta bygga vidare och minska de svackor som laget ibland hamnar i.
– Vi har väldigt höga toppar i vårat spel när vi får till det men sen har vi också djupa dalar, men städar vi bort dem, så är vi farliga, avslutar Cederfors.
Nästa match spelas mot FC Vetlanda på lördag.






Kommentarer
0Dela dina tankar och bidra till en konstruktiv diskussion.