Nyheter

Ingen förlängd tid – Försvaret motsätter sig

Nyheter Vindkraftsbolaget ansökte om förlängd tid för att sätta igång arbetet med vindkraften i Pukarp då nätanslutning ska projekteras och byggas till transformatorstation. Ansökan har blivit avslagen.

Arkivbild

I ett beslut den 23 mars 2022 beviljades tillstånd enligt miljöbalken till uppförande och drit av gruppstation för vindkraft på fastigheterna Uddebo, Ovdaskog, Byarum-Grytås samt Pukarp i västra delen av kommunen. Tillståndet gäller för uppförande och drift av fem vindkraftverk som vann laga kraft ett år senare, den 20 mars 2023. Igångsättningstid i tillståndet är att den avsedda verksamheten ska ha satts igång senast fem år efter det att beslutet vunnit laga kraft, i annat fall förfaller tillståndet avseende de verk som inte satts igång. Verksamhetsutövaren ska också meddela tillsynsmyndigheten när verksamheten satts i gång.

Den 17 december förra året, 2024, inkom vindkraftsbolaget med begäran om förlängning av tiden för igångsättning av verksamheten, till den 20 mars 2031, eftersom vindkraftsparken inte kommer få nätanslutning innan igångsättningstiden löper ut. Vindkraftsbolaget hänvisade till att, för att möjliggöra anslutning till Vattenfalls transformatorstation måste byggas om eller förstärkas samt en tre kilometers linje måste byggas mellan transformatorstationen och föreslagen anslutningspunkt. 22 januari förra året meddelade Vattenfall att man behöver vidta en nätutredning för att utreda möjligheterna för den begärda anslutningen och ansökte om utökat stamnätsabonnemang hos Svenska Kraftnät under andra kvartalet förra året. Baserat på vindkraftsbolaget tidigare erfarenhet är det rimligt att denna projektering kan vara avslutat i mitten eller slutat av 2027 och därefter följer själva byggnationen av nätanslutningen som förväntas ta minst tre år. Ansökan om förlängd igångsättningtillstånd har därför lämnats in, då det står helt utanför vindkraftsbolagets kontroll.

En remissrunda gjordes efter ansökan där Länsstyrelsen i Jönköping tillstyrker ansökan om förlängd igångsättningstid, kommunstyrelsen såg ingen anledning till att inte medge en förlängd tid, Myndigheten för samhällskydd och beredskap tillstyrker projektet med motiveringen att placeringen inte påverkar Rakelsystemet. Trafikverket meddelar att man inte har något ytterligare att tillägga än vad som tidigare framförts.

Däremot har Försvarsmakten motsatt sig ansökan om förlängd tid.

I sitt yttrande till Länsstyrelsen i Östergötland, där miljöprövningsdelegationen finns, har Försvarsmakten angett: ”Vindkraftparken ligger inom MSA-ytan (reds anm; för förtydligande, se nedan) för Hagshults flygplats. Etableringen innebär att samtliga vindkraftverk tränger igenom höjdbegräsningen på 760 meter över havet enligt utförd flyghinderanalys. En etablering kräver höjning av MSA-ytan till 823 meter över havet. Hagshults flygbas utgör riksintresse för totalförsvarets militära del och är en vital betydelse som en del i Försvarsmaktens kvarvarande system av flottilj och övningsplatser anpassade för militär verksamhet. Varje höjning av MSA runt en flygplats påverkar Försvarsmakten negativt då det minskar möjligheten att flyga in visuellt. Befintliga in- och utflygningsvägar till Hagshult är särskilt viktiga att freda på grund utav många befintliga restriktioner i form av nationalpark, fågelskyddsområde och naturreservat som begränsar alternativ flygvägar. Alla hinder i närheten av flygplatser innebär dessutom en potentiell fara för vår luftfart i generella termer även om det inte bidrar till en höjning av MSA. Antalet flygplatser har under senaste åren minskat och Hagshult är i dag den enda återstående flygbasen i den sydligaste delen av landet och därmed viktig som del i systemet av flottiljflygplatser och flygbaser. Höga objekt i flygplatsens omgivning kan innebära begränsning av verksamheten på flygplatsen eftersom de kan utgöra flygsäkerhetsrisker vid placering inom de särskilt angivna området, MSA-området. Tillkommande höga objekt över en viss höjd att innebära begränsningar på flygsäkerheten”.

Vindkraftsbolaget noterar att Försvarsmakten framför skäl mot vindkraftsparkens tillåtlighet och att tillåtigheten inte är något som ska prövas i detta ärende, den är redan prövad och vindkraftsbolaget har redan ett lagakraftvunnet tillstånd med Försvarsmaktens samtycke. Vindkraftsbolagets uppfattning till miljöprövningsdelegationen på Länsstyrelsen i Östergötland är då att Försvarsmaktens yttrande inte ska tillmätas någon vikt vid prövningen huruvida godtagbara skäl för förlängd igångsättningstid föreligger.

Miljöprövningsdelegationens bedömning sammanfattas att enligt miljöbalken förfaller tillståndet om inte tillståndshavaren iakttar de bestämmer som har meddelats i tillståndsdomen eller tillståndsbeslutet i fråga om tid inom vilken arbetena ska vara utförda eller den tid inom vilken igångsättning ska ha skett. Tillståndsmyndigheten kan förlänga igångsättningstiden i ett tillståndsbeslut om tillståndsgivaren har haft giltiga skäl för dröjsmål eller att synnerliga olägenheter skulle uppstå om tillståndet förfaller. Tillståndsmyndigheten kan då förlänga tiden med högst tio år. Miljöprövningsdelegationen konstaterar de skäl som vindkraftsbolaget har uppgett som skäl för dröjsmålet kan anses utgöra giltiga skäl enligt miljöbalken. Ansökan om förlängning lämnades in innan den föreskrivna tiden hade gått ut och arbetet med elanslutning har påbörjats i tid. Miljöprövningsdelegationen konstaterar att regeringen som lyfte fram propositionen ”Totalförsvaret 2021-2025” att det framgår i denna att försvaret fortsatt behöver stärkas och den operativa förmågan öka på grund av det försämrade säkerhetspolitiska läget. I propositionen konstateras även att Försvarsmakten behöver öva mer och förstärkas genom att regementen eller flottiljer återinrättas. I det aktuella ärendet beslutade regeringen att igångsättningstiden för den aktuella verksamheten inte kunde förlängas med hänsyn till risken för att en ytterligare utbyggnad av vindkraft kraftigt kan motverka totalförsvarets möjlighet till lågflygning i det aktuella området och att Hagshults flygbas utgör riksintresse. Med bakgrund av att Försvarsmakten motsatt sig förlängning av igångsättningstiden med hänvisning till möjligheten att flyga in visuellt och med betraktande av att vindkraftverken kan motverka möjligheten till detta bedömer Miljöprövningsdelegationen att förlängningen av tid för igångsättning inte kan medges. Vindkraftsbolagets ansökan ska därför avslås.

Tidigare driftstart var senast 20 mars 2028 och önskan var att förlänga tiden var tänkt till 20 mars 2031, alltså tre år, vilket nu blivit avslaget. 

LÄS MER:  Yttrandet: Ja till tre års längre ansökningstid

Fotnot: MSA-ytan betyder Minimum Sector Altitude och är ett cirkulärt område med en radio på cirka 55 kilometer runt en flygplats som definierar den lägsta tillåtna flyghöjden för att garantera en säker marginal på 300 meter över högsta hinder inom varje sektor, som är fyra stycken inom varje respektive MSA-ytan.

Dessa vindkraftsplaceringar har vunnit laga kraft.

Från början omfattade Vaggeryds vindbruk av 27 vindkraft i västra delen av kommunen. Det blev fem.

LÄS MER:  Ansöker om 27 vindkraftverk
LÄS MER:  Efter votering: Politikerna använder inte sitt vindkraftveto
LÄS MER:  Beslutet: Fem vindkraft norr om Pukarp
Taggar

Dela


7 reaktioner på Ingen förlängd tid – Försvaret motsätter sig

Detta är synes vara en nyligen ställd fråga om förlängning av starttidpunkt. Efter den 26/10 2020 så har det framkommit med tydlighet att du Gert bortser från väsentlig kunskap om ljudpåverkan, bevisad på Mörkhultet- i följd av detta och falsariet på Mörkhultet i Boarpsparken så har som jag förstått det som att en majoritet insett att M, C med flera bör stanna upp och inte etablera mer vindkraft innan utvärdering skett. Nu fanns möjlighet att stanna upp- är det fel uppfattat? I brist på att majoriteten nu, det vill säga 2025, stannat upp och utvärderar så stannade försvaret upp detta.

Vårdslöshet med sanningen Thomas.

I kommunfullmäktige den 26 oktober q020 så yrkade du bifall och tillstyrkte etablering av vindkraft enligt protokollet som alla kan läsa på Vaggeryds kommuns hemsida. Så är det du menar med undergrävandet av politiska beslut.

Det är väl ändå helt fantastiskt att kunna ändra sig Gert? Det du hänvisar till är fem år sedan – mycket kunskap sedan dess! Vad menar du med din kommentar egentligen?

Stor bravur för Thomas som tagit till sig denna nya kunskap och som om och om igen står upp för oss kommuninvånare.

Att det behövs en försvarsmakt för att stoppa detta elände är synd, men glad att slippa dess aktörer då de bara ser till sig själva och inte till sin omgivning.

Thomas, detta är ingen ny etablering utan tillstånd finns sedan flera år. Därmed faller hela din argumentation. Detta har inte ens varit en kontroversiell etablering utan något som drivits av markägarna som bor i området.

Förnuftet vann – men kommunrådens agerande är motsägelsefullt

Miljöprövningsdelegationen har sagt nej till förlängning av vindkraftsprojektet av hänsyn till totalförsvaret och Hagshults flygbas. Säkerheten måste gå först, men våra kommunråd valde att ”inte se skäl att säga nej” – trots att kommunstyrelsen tidigare beslutat att vi inte ska tillstyrka nya etableringar innan en ny vindbruksplan är antagen. Hur går det ihop?
Kommunstyrelsens egen rutin säger att man ska avstyrka etableringar för att skaffa erfarenhet från redan fattade beslut. Ändå skickade man ett yttrande som i praktiken öppnade för fortsatt vindkraftsutbyggnad. Det är inte bara inkonsekvent – det undergräver förtroendet för politiska beslut.
Thomas Axelsson (KD)

Jag förstår inte hur kommunstyrelsen ska skaffa sig erfarenhet från tidigare fattade helidiotiska beslut om vindkraft när de inte alls kontaktar, bryr sig om eller pratar med oss berörda!
Att Eolus brutit mot tillståndet på flera punkter redan konstaterar bara länsstyrelsen efter att vi själva får dokumentera och sköta tillsynen för att försöka få en tillvaro där vi slipper använda hörselskydd för att stå ut. Länsstyrelsen gör ingenting! De är inte ett oberoende kontrollorgan utan förespråkar mer vindkraft!
Kommunstyrelsens ja-sägare stoppar huvudet i sanden i vanlig ordning och verkar helt glömt bort att landsbygden är en del av kommunen.

Jag är glad att försvaret har satt ner foten för denna miljövidriga verksamhet, men jag kan inte hjälpa att jag känner en viss avundsjuka.

Lämna ett svar

Din e-postadress kommer inte publiceras. Obligatoriska fält är märkta *