Nyheter

Efter ett helt arbetsliv ska pensionen gå att leva på

Publicerad 1 juli, 2026 07:56

Katja Williamsson presenterar en insändare kring ”en pension att leva på”.

Medlemmar i HR – Hotell- och restaurangfacket – går och står, lyfter tungt, jobbar sena kvällar, tidiga morgnar, helger och högtider.

Många börjar arbeta tidigt i livet och har yrken som sliter på kroppen.
Då räcker det inte att säga att alla ska jobba längre. Arbetslivet måste hålla hela vägen och pensionen måste gå att leva på.

I vår kommun möter våra medlemmar varje dag gäster på hotell, restauranger, kaféer och turistanläggningar. De skapar upplevelser, service och liv i vår lokala besöksnäring. Den insatsen ska märkas också när arbetslivet är över.

Genom kollektivavtal säkras bland annat tjänstepension, men många i branschen har fortfarande låga inkomster och osäkra villkor. Därför behövs både starka kollektivavtal och politiska beslut som stärker pensionerna.

Socialdemokraterna driver högre pensioner och en arbetarpension för dem som har arbetat länge men inte orkar hela vägen till riktåldern.

Våra medlemmar har serverat maten, bäddat rummen, hållit hotellen i gång och skapat upplevelser för andra. Då ska pensionen också gå att leva på.

Katja Williamsson, Skillingaryd
Avdelningsordförande HRF 55 Öst

11 svar på “Efter ett helt arbetsliv ska pensionen gå att leva på”

  1. Att Katja Williamsson (S) tar in HRF som argument är bara intetsägande och ett enda stort luftslott i en argumentation om pensionerna.
    1. Socialdemokraterna gjorde ingenting åt pensionerna under 8 års tid!
    2. HRF gör inget för anställda inom hotell och restaurangbranschen, fler och fler lämnar av naturliga skäl!
    3. Detta är inget annat än ett dåligt röstfiske så här 74 dagar innan valet.

    Med vänlig hälsning
    Matte

    1. Vi fackliga möter gång efter annan kollegor som har fått olika förslitningsskador i sitt arbete, gråtande av konstant smärta, äter smärtstillande mediciner dagligen för att bedöva det värsta för att orka jobba ännu en dag eftersom försäkringskassan nekar sjukersättning så vet jag varför jag kämpar för en arbetarpension och högre pension. Detta är en av frågorna som vi kämpar för inom hotel- och restaurangfacket och kommer fortsätta kämpa för!

    2. Både mitt förbund och mitt parti kommer kämpa för en bättre arbetarpension och jag hoppas verkligen att fler stödjer det. Det är viktigast för alla som har slitit ut sina kroppar.

  2. De säger inget om hur mycket pensionen skall höjas och hur den ska betalas.

    1. Det finns flera förslag på hur man vill göra det på, bla: så måste det in mer pengar i systemet, den som har fysiskt hårt arbete ska kunna gå i pension tidigare.

    2. För det första så vill man få in mer pengar i systemet för att höja den och då måste man få med fler partier med sig, för det andra så finns det resurser. Antingen sänker man skatterna som tidöregeringen gör i ett eller så satsar man på välfärden och då främst på pensionärer och barn.

      1. 1)Vilka ”resurser” är det som finns?
        2) På (i klartext) vilket sätt menas att det ska komma in mer pengar i systemet?
        3) Är Hotell och Restaurangbranschen känd för att generera väldigt stora överskott till ägarna?

  3. Märkligt att om detta problem sades inget när sossarna styrde i åtta år, jag har fått höjning på pensionen nu i fyra år men fick inget innan dess. Låter inte detta som ett utskick från Sveavägen 68

    1. Bara snack inget annat! Sänk tillbaka pensionsåldern till 65 år!

    2. Tog 60 år för S att sänka skatten på pension! Tänk på det när ni gör ert val i september, ställ er även frågan hur och med vem de ska styra. Ni vet hur det gick det gick med hyperinfation etcetera när de blev bortresta.

    3. Sossarna har inte styrt i åtta år, dels så fick man styra på oppositionens budget, dels tillsammans med bland andra C och MP. Sossarna har inte styrt på cirka 20 år.
      Sveavägen har inte bistått med detta, utan det är vi fackliga som ser våra kollegor som kämpar med krämpor på jobbet tills man faller ihop då sjukskrivning är svårt att få. De blir både utslitna, sjuka och fattiga!

Skriv en kommentar

Genom att skicka kommentaren godkänner du vår GDPR-policy för kommentarer.