Skogsområde i centrala Skillingaryd blir villatomter
Nya villatomter på Södra Järnvägsgatan
Mellan Södra Järnvägsgatan och järnvägen finns ett skogsområde, där en bortglömd detaljplan redan finns. Nu ger skogsområdet plats till sex villatomter har kommunstyrelsens arbetsutskott beslutat.
– Vi går igenom gammalt material med jämna mellanrum. Det här området finns en stadsplan som möjliggör villatomter. Vi går ut och säljer dessa som enskilda villatomter, sex tomter till antalet, berättar Gert Jonsson (M) ordförande i kommunstyrelsen.
– Det är bra att man kan hanterar det här snabbt och smidigt. Lite olyckligt att man inte uppmärksammat detta tidigare, kommenterar Kenth Williamsson (S).
– Detaljplan är redan klar och förberedd. Det här ska upp i kommunstyrelsen också, men vi tror att det blir ett ja där också, kommenterar Gert Jonsson (M) ordförande i kommunstyrelsen.

Kommentarer
16Dela dina tankar och bidra till en konstruktiv diskussion.
Skriv en kommentar
Visar de 5 mest engagerade trådarna av 16 kommentarer.















Skyddar inte skogspartiet mot störande ljud från järnvägen, för dem som redan bor där?
Precis så är det, även störande ljud från modellflygare och militären.
Kul att det sattsas men tyvärr är folk inte villiga att betala för tomter i skillingaryd.
Sattsa hellre på fler tomter i vaggeryd
Skitsnack
Kan du förklara vad de uppgifterna kommer ifrån. Du kanske tycker det byggs för mycket i Skillingaryd…
Att har en åsikt är inte samma som att gnälla..
Att det byggs jobb i Skillingaryd (Båraomoområdet och nu vill Mastec bygga i södra delen av Skillingaryd) och då vill du Jan att det byggs mer i Vaggeryd! Det har väl in princip bara byggts i Vaggeryd de senaste åren. Och Vaggeryd har ju fått den fördelen genom kommunnamnet. Vaggeryds kommun.
Superdåligt läge, går det ens att sälja?
Både järnväg och industri på baksidan. Håller med om att det byggts alldeles för mycket i Vaggeryd när de stora jobben nu skapas i Skillingaryd.
Håller även med om mellan Långgatan och Femkampsvägen i Skillingaryd i skogsdungen är ju perfekt förutsättningar för att skapa nya tomter. 10 nya tomter med bibehållen skog mellan, alternativt 21 nya tomter om man vill planera det på samma sätt som området ovan.
Skulle gärna uppmana kommunen om hur framtidsplanerna för i ordningställande av tomter kommer se ut, skapa gärna en intresselista för dessa förslag och sedan gör man iordning det där det finns störst intresse för tomter. Då behöver de som vill bygga inte vara oroliga för om det kommer ”bättre” tomter snart.