Nyheter

Planuppdrag görs för Slätten

Publicerad 16 juni, 2021 06:30

Bostäder på kommunens mark vid Slätten i Skillingaryd kan nu bli verklighet.

Arkivbild

Ett enigt arbetsutskott i kommunstyrelsen ställer sig bakom att området vid Slätten ska plockas fram och sammanställas.

– Området har tidigare funnits med i översiktsplanen. Vi behöver mer byggnation i Skillingaryd så det här är positivt, säger Kenth Williamsson (S).

Området har cirkulerat ett tag och redan tidigt på 2000-talet var Mats Jonsson inne på att området skulle bli grönområde. För några år sedan lämnade Jerry Karlsson in ett förslag om att bygga på Slätten. Sedan dess har området varit med i översiktsplanen 2012 och för någon vecka sedan debatterade (M) i ärendet i vår tidning.

– Ja, det har funnits förslag tidigare att bygga på Slätten. Vissa områden är förberedda och det här är ett av dessa, säger Gert Jonsson (M) ordförande i kommunstyrelsen.

(M) debatten går att läsa här

Jerry Karlssons förslag som fick avslag går att läsa här

Fotnot: I januari 2018 lämnade Jerry Karlsson in ett medborgarförslag som löd" ”Kommunen har påbörjat arbetet med hur Storgatans utformning från Artillerigatan till Sturegatan ska bli. Detta ska ske i takt med Mejeriets byggnation. Jag vill att kommunen i samband med detta gör en detaljplan på kommunens mark från Artillerigatan och söderut till infarten till Skillingaryds läger. En gles byggnation i en eller två plan med tydliga siktstråk ner mot lägret skylla lyfta infarten till Skillingaryd. Byggnationen sker endast i en rad för att behålla yta österut.

Byggnationen ska vara i stil med magasinet och liknande de hus som uppfördes på Kaffegatan, alternativt de hus i korsningen Storgatan/Sturegatan. På detta vis skapas centrumnära tomter och infarten till Skillingaryd får ett rejält lyft och blir mer inbjudande.

Jag föreslår därför; Upprätta en detaljplan som tillåter begränsad byggnation på kommunens mark från Artillerigatan och söderut till infarten till Skillingaryds läger.”

Kommentarer

15

Dela dina tankar och bidra till en konstruktiv diskussion.

Håll en god ton. Skriv sakligt och respektfullt.

Skriv en kommentar

Din e-postadress publiceras inte.

Skriv sakligt och håll dig till ämnet.

Sortera:

Visar de 5 mest engagerade trådarna av 15 kommentarer.

      1. Varför ska det bara vara villor ut mot Nyholm? Bostadsrätter i parhusform med naturnära läge är efterlängtat, finns ingenting sådant i Skillingaryd.

  1. för kommuninnevånars

    De som har hand om planeringen när det gäller byggnationer av bostadshus i Skillingaryd bör ta med klimatförändringarna i framtiden, annars kan det bli stora problem, Om hundra år kommer Lagan att ha svämmat över sina bräddar. Det kommer att gå fort med förändringarna av klimatet och måste beaktas alltid.

  2. Toppen med nya bostäder!

    Mejeriet? Finns det någon förklaring till att det ser ut som ett plockepinn? Och varför fortsätta med det utseendet? Var finns stadsarkitekt som planerar helheten av det visuella i Skillingaryd?

    Planerar man för nya skolplatser också när man vill få inflyttning till orten?