Nyheter

Kan detta vara sant?

Publicerad 2 augusti, 2021 09:20

På ryktes vägar har det nått mig att nu ska det fattas beslut om att Mariakyrkan ska säljas. Läs insändare från besviken församlingsmedlem här

Detta ska bestämmas innan kyrkovalet. Blir både ledsen och bestört, inte endast jag utan flera av mina vänner. Va, ska inte vi få säga vår mening?

Det finns väl någon valbar grupp i kyrkovalet som vill ha kyrkan kvar?

Trodde faktiskt att det var församlingsborna som var de som skulle påverka och styra besluten. Nu ser det ut som beslut fattas och när det är gjort blir vi informerade.

Ja, ja det har skrivits i tidningen. Men vi vill vara med, bli delaktiga och kunna påverka besluten.

Efterfrågar öppenhet, ärlighet i processen och demokrati i beslut som fattas i Svenska kyrkan.

Bekymrad och besviken församlingsmedlem

Kommentarer

4

Dela dina tankar och bidra till en konstruktiv diskussion.

Håll en god ton. Skriv sakligt och respektfullt.

Skriv en kommentar

Din e-postadress publiceras inte.

Skriv sakligt och håll dig till ämnet.

Sortera:
  1. Kommunens fullmäktige sänder sina möten på webben för transparensen. Varför kan inte kyrkan göra samma sak? De filmar ju redan gudstjänster och morgonböner så både utrustning och kunskap finns.

    Frimodig Kyrka vill behålla Mariakyrkan, men genom att hasta igenom beslutet nu så kommer det att vara försent vid tiden för kyrkovalet.